آبکاری

آبکاری تخصصی فلزات شامل نیکل سخت، کرم سخت، کرم مشکی، طلا و الکترو پولیش

image

الکترو پولیش

الكترو پوليش استيل بيش از هر روش ديگري باعث غير فعال شدن (Passivation) آن نسبت به واكنشهاي شيميايي و افزايش عمر مفيد آن می شود

 

به طور كلي الكتروپوليش فلزات براي دست يابي به اهداف زير صورت مي گيرد:
  • دست يابي به زيبايي بهتر و افزايش قدرت انعكاس نور.
  • افزايش مقاومت در برابر خوردگي.
  • آماده سازي فلزات براي آبكاري ، آندايزينگ يا پوششهاي تبديلي (Conversion Coating)
  • حذف اثرات و صدمات ناشي از برشكاري و پرسكاري.
  • از بين بردن زائده هاي فلزي ناشي از تراشكاري.
  • حذف ناهمگوني ها و تنش هاي سطحي فلزات ناشي از اعمال برشكاري ، جوشكاري و سمباده كاري. 
 
 
فهرستی از کاربردهای متنوع الکتروپولیش
فلز پایه  علت
آلیاژ آلومینیوم
بدنه هاي ساعت
صندليها
صفحات انتهاي رادار
لوازم جراحی
برنج انواع سگک
انواع دکمه
مبدل های فشار
مس - بریلیم
روتور ها
 اتصالات الکتریکی
بندهای ساعت 
نیکل - نقره بدنه های ساعت
لوازم جراحی
 الكترو پوليش فرايندي است كه در آن به كمك نوعي الكتروليت (اسيدي يا قليايي) و جريان برق ، سطح فلزات صاف و يكنواخت مي گردد.
در طي الكتروپوليش مقادير بسيار جزئي از قطعه حل شده و در سطح فلز تشكيل يك فيلم نازك را مي دهد. تركيب شيميايي اين فيلم بستگي بسيار نزديكي با نوع الكروليت و جنس قطعه دارد. الكترو پوليش نه تنها روشي مناسب براي از بين بردن صدمات ناشي از جوشكاري و سنگ زني و ... است ، بلكه بهترين روش براي از بين بردن خراشهاي ميكروسكوپي و رسيدن به جلاي آينه اي مي باشد. با اين روش مي توان فلزات مختلفي همچون آلومينيوم و آلياژهاي آن ، برنج ، بريليم ، مس ، نقره ، نيكل و انواع مختلف استيل را پرداخت نمود.
الكتروپوليش اثرات متفاوتي بر روي خواص فيزيكي ، مكانيكي ، حد خستگي و مقاومت خوردگي فلز دارد. اما آنچه كه در اينجا مد نظر بوده و ما بر آن تكيه كرده ايم ، تاثير آن بر مقاومت خوردگي فلز است. برخي از انواع الكتروپوليش باعث تشكيل فيلم نازك شفافي از اكسيد (يا نمك) بر سطح فلز (خصوصا استيل و آلومينيوم) مي شوند ، البته مقاومت اين لايه اكسيد در آلومينيوم كمتر از مقاومت لايه اكسيد حاصل از آندايزينگ مي باشد.
الكتروپوليش استيل بيش از هر روش ديگري باعث غير فعال شدن (Passivation) آن نسبت به واكنشهاي شيميايي شده و افزايش عمر مفيد آن را به همراه دارد.